Trgovački lanci ne žele hrvatske jagode zbog jeftinog uvoza
umjereno jak vjetar
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
19.7°C
Vrijeme za 17.04.2026.
17.04.2026. Danas
Max. 20°C Min. 20°C
Vrijeme za 18.04.2026.
18.04.2026. Sub
Max. 24°C Min. 18°C
Vrijeme za 19.04.2026.
19.04.2026. Ned
Max. 19°C Min. 15°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Gruž
CHF
CHF
0,923000
GBP
GBP
0,869930
USD
USD
1,178200
 Trgovački lanci ne žele hrvatske jagode zbog jeftinog uvoza
21.05.2018 | Vijesti
PROSVJED VOĆARA

Trgovački lanci ne žele hrvatske jagode zbog jeftinog uvoza

Autor: Libero Portal
Foto: TZ Dubrovnik
Jagode koje cijelu noć putuju u tegljačima moraju se brzo rasprodati pa manje koštaju, što ruši cijenu domaćim jagodama

Zbog velikog uvoza jagoda u Hrvatsku zbog kojih domaće ni na vrhuncu sezone ne žele u nekim trgovačkim lancima, domaći jagodari za ponedjeljak najavljuju veliki prosvjed u 9 sati pred Plodinama pokraj zagrebačkog Arena centra. Nisu, kažu, Plodine jedine gdje se ne prodaju hrvatske jagode.

No u odabiru lokacije prevagnulo je što je riječ o 'nacionalnom' lancu koji sabotira domaću proizvodnju, tvrde u Hrvatskoj voćarskoj zajednici, udrugama proizvođača Zagreba i zagrebačkog prstena, Vrgorca te voćara i vinogradara Moslavine. – Svoje jagode više neću ni brati. Svatko tko želi može doći na moju njivu u Velikoj Ludini i sam si ubrati kilogram jagoda za pet kuna – kaže Igor Faltis iz moslavačke udruge. Voćarima ne ide na pohvalu što su neorganizirani i nemaju količine koje traže trgovački lanci.

No sigurno nisu jedini krivci što u Hrvatsku ulaze tegljači jagoda po euro za kilogram koje se cijelu noć iz Italije voze do Hrvatske. Moraju se brzo rasprodati pa se kilogram prodaje i za manje od 10 kuna i domaćima ruši cijenu. 



Izvor: vecernji.hr

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji