Anđelko Krpan i DSO pod ravnanjem Pavla Zajceva ispraćeni velikim pljeskom
Autor: Libero Portal
Foto:
podijeli:
Jedan od najcjenjenijih hrvatskih violinista, Anđelko Krpan sinoć je nastupio s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom u crkvi Male braće
Fotogalerija
Koncertom je ravnao maestro Pavle Zajcev, a solista je publika imala priliku čuti u djelu „Četiri zimska dana, za violinu i orkestar“ hrvatskog skladatelja Tomislava Uhlika. Riječ je o djelu pisanom upravo na poticaj violinista Anđelka Krpana i praizvedenom 2021. godine. Sinoćnja izvedba u Dubrovniku zapravo je, tek druga izvedba ovog djela. No, način na koji je publika prihvatila ovo djelo, daje za vjerovati da će zauzeti svoje mjesto na koncertnim podijima.
Uz spomenuto djelo, orkestar je izveo uvertiru Mozartove opere Figarov pir te Beethovenovu Simfoniju br. 2 u D-duru. Maestro Zajcev s orkestrom i solist Anđelko Krpan ispraćeni su velikim pljeskom.
Violinist Anđelko Krpan zaista s razlogom ima status jednog od najvažnijih hrvatskih glazbenika. Bio je član Bečke komorne filharmonije (1993.-97.), član Zagrebačkih solista (1993.-97.), koncertni majstor Zagrebačkih solista (1997.-2002.), koncertni majstor Orkestra HNK iz Zagreba (2002.-2006.), a od 1995. do danas predaje violinu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Dobitnik je reda Danice Hrvatske s likom Marka Marulića, nagrade Milka Trnina, Hrvatskog društva glazbenih umjetnika i nagrade Lisinski Hrvatskog društva skladatelja. Jedan je od utemeljitelja i prvi violinist Gudačkoga kvarteta Sebastian. Redovito svira i snima solistički i u različitim komornim sastavima. Do sada je snimio 22 CD-a za izdavačku kuću Croatia Records, 4 CDa za njemačku izdavačku kuću cpo i 2 CDa za Cantus. CD Hrvatske sonate, koji je snimio u suradnji s pijanisticom Nadom Majnarić, osvojio je diskografsku nagradu Porin.