Nacionalni park Mljet predstavlja Eko Box u Norveškoj
slab vjetar
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
10.1°C
Vrijeme za 14.02.2026.
14.02.2026. Danas
Max. 9°C Min. 9°C
Vrijeme za 15.02.2026.
15.02.2026. Ned
Max. 12°C Min. 6°C
Vrijeme za 16.02.2026.
16.02.2026. Pon
Max. 11°C Min. 4°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Kod zvonika
CHF
CHF
0,912100
GBP
GBP
0,871600
USD
USD
1,186200
Nacionalni park Mljet predstavlja Eko Box u Norveškoj
14.02.2026 | Vijesti
OČUVANJE OKOLIŠA

Nacionalni park Mljet predstavlja Eko Box u Norveškoj

Autor: Libero Portal
Foto: NP Mljet
Eko Box je praktično, inovativno rješenje Nacionalnog parka Mljet za smanjenje otpada u prirodi

Kako potaknuti posjetitelje zaštićenog područja na odgovornije ponašanje i pravilno zbrinjavanje otpada? Pitanje je to na koje odgovara Eko Box, praktično rješenje koje je razvio Nacionalni park Mljet s ciljem smanjenja otpada u prirodi i jačanja svijesti o osobnoj odgovornosti za očuvanje okoliša.

 

Eko Box je ovog tjedna predstavljen na tematskoj radionici međunarodnog projekta BEHAVE koja se održava u norveškom gradu Bodø, a ispred Javne ustanove „Nacionalni park Mljet“ sudjeluje stručna voditeljica Margarita Polzer. 

 

Eko Box je osmišljen kao jednostavan, funkcionalan i primjenjiv alat koji posjetiteljima omogućuje lakše odvajanje otpada i pravilno postupanje s ambalažom tijekom boravka u Parku. Razvijen je kao odgovor na izazove upravljanja otpadom u osjetljivom otočnom ekosustavu. Njegova svrha nije samo prikupljanje otpada, već i poticanje odgovornog ponašanja kroz praktično i jasno rješenje na terenu.

 

Projekt BEHAVE financira se kroz program Interreg Europe, a započeo je 1. svibnja 2025. godine. Nije to samo istraživački projekt, već praktični alat namijenjen gradovima i regijama koje žele približiti koncept kružnog gospodarstva građanima te unaprijediti sustave gospodarenja otpadom kroz bolje razumijevanje ljudskog ponašanja, korištenja javnog prostora i svakodnevnih navika.

 

Pilot-područje provedbe projekta u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je otok Mljet. U suradnji s hrvatskim projektnim partnerom, Regionalna agencija DUNEA, NP Mljet aktivno provodi projektne aktivnosti te kroz Eko Box predstavlja hrvatski primjer dobre prakse.

 

Na radionici u Norveškoj sudjeluju partneri iz Danske, Belgije, Norveške, Slovenije, Italije i Hrvatske, razmjenjujući iskustva i modele koji doprinose održivijem upravljanju otpadom. Predstavljanje Eko Boxa potvrđuje kako i zaštićena područja mogu razvijati inovativna, konkretna i primjenjiva rješenja koja istodobno štite prirodu i educiraju posjetitelje.

 

Sudjelovanjem u projektu BEHAVE, Nacionalni park Mljet dodatno učvršćuje svoju poziciju predvodnika održivih praksi među zaštićenim područjima u Hrvatskoj i Europi.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji