AZTN izrekao Kauflandu kaznu od 300.000 eura zbog nepoštenih trgovačkih praksi
Autor: Libero Portal
Foto: Pixabay
podijeli:
Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) donijela je odluku kojom je trgovačkom lancu Kaufland Hrvatska izrečena novčana kazna od 300.000 eura zbog utvrđenih povreda Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom
Postupak je pokrenut po službenoj dužnosti kako bi se utvrdilo je li tvrtka, koristeći svoju pregovaračku poziciju, prema dobavljačima primjenjivala prakse koje nisu u skladu sa zakonom.
Prema navodima AZTN-a, tijekom nadzora utvrđeno je više nepravilnosti u odnosima s dobavljačima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Među ostalim, sporne su bile naknade za određene usluge koje nisu bile pružene u trenutku naplate, kao i troškovi oglašavanja koji su dobavljačima obračunavani bez njihovog pisanog zahtjeva. Također je utvrđeno da su pojedina plaćanja za pokvarljive proizvode izvršavana nakon zakonski propisanih rokova.
Prilikom određivanja visine kazne, Agencija je uzela u obzir težinu i trajanje povreda te njihov utjecaj na dobavljače. Kao otegotnu okolnost navela je činjenicu da je Kaufland i ranije bio sankcioniran zbog sličnih nepravilnosti, što je, prema ocjeni regulatora, pokazatelj da prethodno izrečene mjere nisu imale dovoljan preventivni učinak.
Prema javno dostupnim financijskim podacima, Kaufland Hrvatska je tijekom prošle godine zabilježio rast prihoda i dobiti u odnosu na godinu ranije.