Je li zdravije spavati u toploj ili hladnoj sobi? - Evo podataka!
vedro
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
15.0°C
Vrijeme za 12.12.2024.
12.12.2024. Danas
Max. 13°C Min. 7°C
Vrijeme za 13.12.2024.
13.12.2024. Pet
Max. 13°C Min. 7°C
Vrijeme za 14.12.2024.
14.12.2024. Sub
Max. 13°C Min. 8°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Kod zvonika
CHF
CHF
0,928000
GBP
GBP
0,824580
USD
USD
1,050700
Je li zdravije spavati u toploj ili hladnoj sobi? - Evo podataka!
26.11.2024 | Lifestyle
ZDRAV ŽIVOT

Je li zdravije spavati u toploj ili hladnoj sobi? - Evo podataka!

Autor: Libero Portal
Foto: Pixabay
Spavanje je ključan dio našeg zdravlja, a kvaliteta sna često ovisi o uvjetima u kojima spavamo

Osim udobnog kreveta i tihe okoline, temperatura sobe igra presudnu ulogu. No, jeste li znali da spavanje u hladnijoj sobi može imati značajan utjecaj na vaše zdravlje i dobrobit?

 

Iako mnogima odgovara osjećaj topline dok spavaju, stručnjaci upozoravaju da previsoka temperatura može negativno utjecati na san i narušiti regenerativne procese tijela. S druge strane, niže temperature ne samo da olakšavaju spavanje, već donose niz prednosti za zdravlje.

 

Zašto nije zdravo spavanje u toploj sobi?

 

Spavanje u prostoriji s nižom temperaturom donosi brojne zdravstvene benefite, dok previsoke temperature mogu negativno utjecati na kvalitetu sna i opće zdravlje. Stručnjaci preporučuju održavanje temperature spavaće sobe na oko 18°C za optimalan san.

 

Spavanje u hladnijoj sobi potiče proizvodnju melatonina, poznatog kao "hormon spavanja". Melatonin djeluje kao snažan antioksidans, usporava proces starenja i pomaže tijelu da se regenerira tijekom noći. S druge strane, topla soba može uzrokovati nelagodu, znojenje i prekide sna.

 

Prednosti spavanja u hladnijoj sobi:

Bolja regulacija stresa

Niže temperature pomažu u održavanju niže razine hormona stresa, kortizola, čime se smanjuju stres i napetost.

 

Prevencija nesanice

Više temperature mogu otežati regulaciju tjelesne temperature, što je povezano s oblicima nesanice. Hladnija soba olakšava pad tjelesne temperature, što je ključno za kvalitetan san.

 

Podrška metabolizmu

Niže temperature aktiviraju smeđe masno tkivo, koje pomaže sagorijevati kalorije i smanjuje tjelesne masnoće, čime doprinosi mršavljenju.

 

Prevencija infekcija

Spavanje u hladnoj sobi smanjuje šanse za gljivične i bakterijske infekcije, jer toplina i vlaga stvaraju pogodno okruženje za njihov rast.

 

Podrška zdravlju srca i mozga

Spavanje u hladnijem prostoru može smanjiti rizik od metaboličkih bolesti, poput dijabetesa i pretilosti, te podržati zdravlje srca i mozga smanjenjem oksidativnog stresa i upala.

 

Bolji san i regeneracija

Tijekom dubokog sna, tijelo se regenerira i popravlja oštećene stanice. Hladnija okolina smanjuje rizik od prekida sna, što omogućava dublju fazu odmora.

 

Spavanje u toploj sobi može narušiti kvalitetu sna, povećati stres i poremetiti prirodne tjelesne procese. Zbog toga stručnjaci savjetuju prilagodbu temperature spavaće sobe kako biste osigurali zdraviji i mirniji san.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji