Što će biti s hrvatskim pomorcima u Perzijskom zaljevu? Održan koordinacijski sastanak u Ministarstvu
povjetarac
trenutno vrijeme
DUBROVNIK
13.0°C
Vrijeme za 02.04.2026.
02.04.2026. Danas
Max. 13°C Min. 13°C
Vrijeme za 03.04.2026.
03.04.2026. Pet
Max. 20°C Min. 11°C
Vrijeme za 04.04.2026.
04.04.2026. Sub
Max. 22°C Min. 13°C
Dežurna ljekarna
Dežurna ljekarna
Ljekarna Gruž
CHF
CHF
0,919100
GBP
GBP
0,871130
USD
USD
1,160500
Što će biti s hrvatskim pomorcima u Perzijskom zaljevu? Održan koordinacijski sastanak u Ministarstvu
04.03.2026 | Gospodarstvo
SIGURNOST POMORACA

Što će biti s hrvatskim pomorcima u Perzijskom zaljevu? Održan koordinacijski sastanak u Ministarstvu

Autor: Libero Portal
Foto: center
U Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture održan je sastanak s ciljem zaštite hrvatskih pomoraca uslijed aktualnih ratnih zbivanja. Sudjelovali su predstavnici više institucija i udruga kako bi se pronašla pravodobna rješenja.

Dana 3. ožujka u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture održan je koordinacijski sastanak s predstavnicima Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva unutarnjih poslova, Sindikata pomoraca Hrvatske, Hrvatske udruge brodara Mare Nostrum te Udruge hrvatskih posrednika pri zapošljavanju pomoraca – CROSMA-e. Sastanak je održan zbog aktualnih ratnih zbivanja koja potencijalno dovode u ugrozu hrvatske pomorce, a cilj je bio pronaći odgovarajuća i pravodobna rješenja za njihovu zaštitu.

 

Republika Hrvatska ima gotovo 16.000 pomoraca zaposlenih na svjetskom tržištu rada, a svaka globalna kriza često se najprije i najizravnije odražava upravo na njih, s obzirom na to da svoje profesionalne karijere ostvaruju u međunarodnom okruženju, nerijetko u područjima povećanog sigurnosnog rizika.

 

Prema dostupnim informacijama Europske agencije za sigurnost plovidbe (EMSA), u Perzijskom zaljevu trenutno se nalazi ukupno 3.134 broda, od čega je 602 broda od interesa za Europsku uniju. U području Perzijskog zaljeva i šire regije Hormuškog tjesnaca ukrcano je oko 225 hrvatskih pomoraca. U ovom trenutku nema informacija o ozlijeđenim hrvatskim državljanima, a u Perzijskom i Omanskom zaljevu nema brodova pod hrvatskom zastavom.

 

Republika Hrvatska uključena je u razmjenu informacija o kretanju brodova putem naprednih informacijskih platformi Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA), koje omogućuju nadzor i praćenje kretanja brodova putem terestričkog i satelitskog sustava za automatsku identifikaciju (AIS) te drugih sustava.

 

Na sastanku je razmotrena aktualna situacija te su definirani konkretni koraci u interesu sigurnosti i zaštite hrvatskih pomoraca. Istaknuto je i kako bi, u slučaju duljeg trajanja krizne situacije, moglo doći do dodatnih poteškoća u organizaciji smjena posada te repatrijaciji pomoraca u Hrvatsku.

 

Sindikat pomoraca Hrvatske upozorio je kako su u posljednjim danima zaprimili veći broj upita pomoraca i članova njihovih obitelji vezanih uz sigurnosnu situaciju u regiji, ali i moguće poteškoće s povratkom kući zbog poremećaja u zračnom prometu.

 

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova poziva sve hrvatske državljane, pa tako i pomorce, da se jave diplomatsko-konzularnim predstavništvima radi pružanja konzularne pomoći te eventualne repatrijacije.

 

Zbog dinamičnosti situacije na terenu i činjenice da se podaci o kretanju i angažmanu pomoraca kontinuirano mijenjaju, nadležna tijela nastavit će održavati stalne kontakte i pratiti razvoj događaja.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?
Ocijenite članak
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Zatvori
Pošalji